Коли припиняємо платити земельний податок у випадку продажу землі

  • 747

Фото без опису

  • Коли припиняємо платити земельний податок у випадку продажу землі

Податковим кодексом України (ПК) передбачено, що плата за землю нараховується у формі орендної плати або податку на земельну ділянку. У цій консультації розберемо нюанси припинення сплати податку при відчуженні земельної ділянки.

Об'єктом оподаткування земельним податком є:

  • земля у користуванні та власності;
  • земельні частки(паї), що знаходяться в приватній власності.

         Обов'язок по сплаті земельного податку виникає з моменту державної реєстрації права власності або права користування на земельну ділянку (п.286.1 ст.286 ПКУ).

          Важливо пам'ятати, що використання землі без оформленого права на неї є порушенням закону. Досить часто виникають такі ситуації, коли земля, наприклад, під житловим будинком не оформлена і при відчуженні нерухомості виникають труднощі зі сплатою податку на землю.

           Якщо ділянка продана, то її попередній власник платить податок за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році. Як порахувати цей період? Попередній власник платить податок за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності. А новий власник, відповідно, платить податок починаючи з місяця, в якому він придбав право власності (абз 2 п.286.5 ст.286 ПК).

            З огляду на це, фізична або юридична особа сплачує податок на земельну ділянку до дати реєстрації припинення речового права на землю за ним.

        При відчуженні нерухомості на земельній ділянці, що не оформлена за попереднім власником, обов'язок по сплаті податку на землю виникає у нового власника нерухомості при реєстрації права за ним на земельну ділянку. У цьому питанні судова практика часто змінювалася. Бралися до уваги норми ст. 120 ЗКУ і ст. 377 ЦКУ. Згідно з ними при переході права власності на нерухомість до нового власника переходить відповідно і право на землю. Якщо враховувати це, то власник будівлі набуває ознак власника земельної ділянки не з моменту реєстрації права на земельну ділянку, а з моменту реєстрації права власності на нерухомість. Таким чином, новий власник стає платником земельного податку саме з моменту реєстрації права на будівлю, а не прав на земельну ділянку.

          Остання позиція Верховного Суду в цьому питанні залишилося на тому, що в разі набуття права власності або оренди на будівлю, обов'язок зі сплати земельного податку або орендної плати покладається на власника / орендаря будівлі, незалежно від факту оформлення права власності або користування відповідною земельною ділянкою (справа від 03.08.2020 № 826/13307/18).

           Фіскальні ж органи з метою оподаткування земельним податком використовують дані про офіційно зареєстрованого власника (користувача) землі. Тобто в перехідний період, коли право на приміщення зареєстровано, а на земельну ділянку — ні, з податковою метою застосовуються дані про старого власника (користувача) землі. Податкові зобов'язання зі сплати земельного податку нараховуються особі, яка має право на нерухомість і відповідно на землю, і вона не повинен платити податок за земельну ділянку. Адже виходячи з принципу цілісності об'єкта нерухомості із земельною ділянкою, така особа вже втратила прав на земельну ділянку в момент відчуження будівлі, що знаходиться на цій земельній ділянці.

           Таким чином, з огляду на пріоритетність норм ПК перед іншими актами законодавства для регулювання відносин оподаткування, податок при продажі будинку з ділянкою повинен оплачуватися саме з дати реєстрації права на земельну ділянку за новим власником будинку.

 Від сплати земельного податку звільнені:

  • інваліди 1 та 2 групи;
  • фізичні особи, які виховують 3 і більше дітей віком до 18 років;
  • пенсіонери;
  • ветерани війни (ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту»);
  • фізичні особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
  • власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які передали свої ділянки або паї в оренду платнику єдиного податку 4 групи.

          Якщо особа сплативши земельний податок, виявить, що помилково його сплатила або ж звільнена від сплати такого податку, вона має право на повернення сплачених коштів.

        Помилково та/або надміру сплачені суми підлягають поверненню платнику відповідно, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п. 43.1 ст. 43 ПК). Право платника податків на подачу заяви про повернення надміру сплачених грошових коштів виникає і застосовується протягом 1095 днів з дня виникнення помилкової та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання (п.43.3 ст.43 ПК).

Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав звертайтеся до відділу “Глибоцьке бюро правової допомоги” Чернівецького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги (смт.Глибока вул.Борцям за волю України,2а (вхід з двору) або за телефоном (03734) 2-41-40), 0988390729, 0955360786, 0979218018. Також можна скористатися послугою Skype набравши «Глибоцьке бюро правової допомоги», або «hlybotske@legalaid.cv.ua».

Коментарі

Ваш коментар може бути першим :)

Написати коментар