Ви чули? Якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельного паю або його спадкоємець не оформив право власності, він вважається таким, що відмовився від неї - Держгеокадастр

  • 91

Фото без опису

До відома власників невитребуваної земельної частки (паю) або їх спадкоємців, які не оформили право власності на земельну ділянку. У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) нерозподіленою земельною ділянкою є земельна ділянка, яка відповідно до проекту землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв) увійшла до площі земель, що підлягають розподілу, але відповідно до протоколу про розподіл земельних ділянок не була виділена власнику земельної частки (паю).

Невитребуваною є земельна частка (пай), на яку не отримано документа, що посвідчує право на неї, або земельна частка (пай), право на яку посвідчено відповідно до законодавства, але яка не була виділена в натурі (на місцевості).

У разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.

Така невитребувана земельна частка (пай) після формування її у земельну ділянку за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради (у разі необхідності формування) за заявою відповідної ради на підставі рішення суду передається у комунальну власність територіальної громади, на території якої вона розташована, у порядку визнання майна безхазяйним.

За позовом власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцю у разі пропуску строку для оформлення права власності на земельну ділянку з поважної причини суд може визначити додатковий строк, достатній для такого оформлення.

У разі відсутності земель сільськогосподарських угідь колективної власності така земельна частка (пай) може бути виділена в натурі (на місцевості) за рахунок земель запасу комунальної власності відповідної територіальної громади (за наявності таких земель).

Протягом 7 років з дня державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, сформовану з невитребуваної земельної частки (паю), забороняється передача її у приватну власність (крім передачі її власнику невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємцям).

Щоб зберегти свої права на земельний пай, власникам сертифікатів на паї та/або спадкоємцям фахівці рекомендують:

1. Звернутися до органу місцевого самоврядування із заявою про виділення земельної частки (паю) в натурі (на місцевості).

2. Отримавши рішення органу місцевого самоврядування, звернутися до розробників документації із землеустрою.

(Розробниками документації із землеустрою є:

юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою;

фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором)

3. Укласти з розробником договір на виконання робіт по виготовленню документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

2. Отримавши рішення органу місцевого самоврядування, звернутися до розробників документації із землеустрою.

(Розробниками документації із землеустрою є:

юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи сертифікований інженер-землевпорядник, який є відповідальним за якість робіт із землеустрою;

фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.

Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором)

3. Укласти з розробником договір на виконання робіт по виготовленню документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).

4. На підставі розробленої документації, земельній ділянці, слід присвоїти кадастровий номер (подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором).

5. Результатом такого звернення є витяг з Державного земельного кадастру, який містить інформацію про земельну ділянку та підтверджує реєстрацію даних в земельному кадастрі.

6. З документацією та витягом необхідно звернутися до органу місцевого самоврядування з заявою про затвердження документації із землеустрою.

7. Для здійснення державної реєстрації права власності на земельну ділянку необхідно звернутися до ЦНАПу або державного реєстратора, щоб зареєструвати право власності на земельну ділянку та отримати Витяг про державну реєстрацію права власності на нерухоме майно (документ, який засвідчує право власності на земельну ділянку).