Мобілізація по-новому. Основні зміни в законодавстві - в матеріалі "МБ"

  • 28

Фото без опису
16 квітня Президент України Володимир Зеленський підписав закон про мобілізацію. Документ набуде чинності 16 травня цього року. Він формально посилює правила військового обліку та конкретизує положення про відстрочку від мобілізації.

Про ці та інші зміни в законодавстві – у матеріалі "МБ".

Що зміниться для військовозобов’язаних

Впродовж 60 днів із дня набуття законом чинності всі чоловіки віком від 18 до 60 років (зокрема й ті, хто перебуває за кордоном) повинні оновити свої військово-облікові дані. У цей закон входить норма про зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років. Тому тепер мобілізації підпадають громадяни віком від 25 до 60 років.

Окрім того, у законі йдеться, що кожен чоловік від 18 до 60 років повинен носити з собою військово-обліковий документ.

Відтепер повістку вважатимуть врученою, навіть якщо її особисто не було передано представником територіального центру комплектування. Якщо військовозобов’язаного немає вдома, то представник ТЦК підписує документ про неможливість вручення повістки, і цю дату вважають днем, коли військовозобов’язаному вручили повістку. Повістку не вручатимуть онлайн через електронну пошту чи інші засоби спілкування. Їх і надалі вручатимуть у паперовому вигляді.

Електронний кабінет

Електронний кабінет може завести собі будь-який чоловік призовного віку добровільно. Там можна буде знайти дані про нього. Кабінет Міністрів упродовж двох місяців забезпечить створення та функціонування е-кабінету.

Як каратимуть ухилянтів

Якщо громадянин не з’являється у військкомат по повістку, відмовляється проходити військово-лікарську комісію, уточнювати дані, керівник ТЦК може попросити поліцію затримати його і доставити до центру комплектування. Якщо поліція не змогла знайти громадянина, то керівник ТЦК надсилає вимогу, яку і вважають врученням повістки, з’явитися у ТЦК впродовж десяти днів.

Якщо впродовж цього часу громадянин не з’являється, закон дозволяє ТЦК через суд ініціювати позбавлення водійських прав. Суд може відмовити військкомату, якщо право керувати транспортом позбавить людину основного джерела доходу. Наприклад, якщо чоловік працює водієм. Також закон обмежує можливість ухилянтів працювати на держслужбі.

До методів впливу на потенційних порушників законодавства про мобілізацію можна віднести й суттєве збільшення – удесятеро – штрафів за такі порушення.

Відстрочка від мобілізації

Закон підтверджує право на відстрочку від мобілізації для багатодітних батьків, окрім тих, хто має заборгованість зі сплати аліментів, самотніх батьків, усиновителів, а також тих громадян, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти, захищаючи Україну під час АТО, ООС, повномасштабної війни.

Бронь від мобілізації отримають співробітники правоохоронних органів, депутати Верховної Ради та не більш як два їхні помічники на кожного, керівники центральних органів виконавчої влади, судді.

Призову на військову службу не підлягають студенти вишів і закладів профтехосвіти очної форми навчання, а також викладачі, які працюють не менше ніж на три чверті ставки.

Строкової служби більше не буде

Відтепер в Україні вводять нове поняття – базова військова служба. Її проходять громадяни віком від 18 до 25 років. Період проходження громадяни обирають самостійно до того моменту, як їм виповниться 24 роки. Терміни базової військової служби у воєнний час: три місяці, з яких один місяць – загальновійськової підготовки, а два – фахової.

З першого вересня 2025 року в закладах фахової передвищої та вищої освіти, військових вишах і військових навчальних підрозділах вишів впроваджується базова загальновійськова підготовка. Чоловіки зобов’язані її проходити, а жінки – за добровільною згодою.