У Швейцарії завершився Глобальний саміт миру. Спільне комюніке підписали 80 держав та 4 організації

  • 41

 

У Швейцарії 16 червня завершився дводенний Глобального саміту миру. За підсумками зустрічі представники країн-учасниць зібралися на пресконференції, щоб зробити офіційні заяви.

Зокрема, президент України Володимир Зеленський констатував, що всі учасники саміту підтримали територіальну цілісність української держави. Про це повідомляє кореспондент OBOZ.UA.

Як заявив Зеленський, Україна вже готується до другого Саміту миру. За його словами, це будуть "не роки, а місяці".

Уже є країни, які готові прийняти другий саміт, переговори з ними розпочато, повідомив український лідер.

Усі учасники Глобального саміту миру підтримали територіальну цілісність України. Також вони ухвалили комюніке, яке буде відкритим для підписання кожною державою, яка поважає Статут ООН.

«Коли План дій щодо миру буде готовим і кожен крок буде пропрацьованим, відкриється шлях до проведення другого Саміту миру, а отже – до завершення цієї війни», – зазначив Президент Володимир Зеленський, пише Укрінформ.

1) будь-яка загроза або використання ядерної зброї в контексті війни в Україні є недопустимими;
2) продовольчу безпеку жодним чином не можна використовувати як зброю;
3) усі військовополонені мають бути звільнені шляхом повного обміну. Усі депортовані та незаконно переміщені українські діти та всі інші українські незаконно утримувані цивільні особи мають бути повернуті в Україну.

За його словами, за підсумками першого саміту країни будуть працювати в групах щодо окремих питань досягнення миру в Україні. І коли план дій буде готовий, а "кожен крок – пропрацьованим", може відбутися наступний саміт.

"Ми не маємо часу на довготривалу роботу. Рух до миру – означає діяти швидко. Підготовка займе місяці, а не роки", – сказав він.

Також, коментуючи підсумки саміту, Зеленський заявив: сьогодні світ бачить, що "справжня дипломатія – це не просто слова, це кроки, які потрібно зробити, щоб виправити ситуацію".

"Ми почали напрацьовувати такі кроки, і в цьому практичне значення Саміту миру. Сподіваюся, що ми зможемо досягти результатів якнайшвидше. І саме ці та інші подібні практичні кроки з відновлення безпеки й миру доведуть усім у світі, що повна ефективність Статуту ООН – усіх його принципів і цілей – може бути відновлена", – написав він в офіційному Telegram-каналі.

Крім того, Зеленський висловився щодо позиції Китаю стосовно війни в Україні.

"Я вважаю, що Китай має вплив на росію і міг би допомогти нам. Україна ніколи не казала, що Китай наш ворог. Ми поважаємо цю державу та її територіальну цілісність", – сказав він.

Президентка Швейцарії Віола Амгерд своєю чергою заявила, що Бюрґенштокське комюніке, підписане за підсумками Глобального саміту миру, визначає чіткі рамки для трьох сфер, у яких мають відбуватися подальші дискусії.

"Це наше спільне бачення того, як ми хочемо досягти миру в Україні, це конкретні цілі, які ми поставили перед собою і до яких ми всі будемо прагнути. По-перше, будь яке використання ядерної енергії та ядерних установок має бути безпечним, надійним, контрольованим та екологічно сумісним", – сказала вона.

По-друге, сказала Амгерд, неприпустимими є напади на торговельні судна в портах і на всьому шляху прямування, а також на порти і на цивільну портову інфраструктуру.

"По-третє, всі військовополонені мають бути звільнені в межах повного обміну полоненими. Всі депортовані та незаконно викрадені українські діти та всі інші незаконно затримані українські цивільні особи мають бути повернуті в Україну", – сказала лідерка Швейцарії.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо заявив, що його країна "завжди буде сильним голосом за мир, свободу і верховенство права".

Він повідомив, що сьогодні на Саміті миру очолював сесію, де говорили про полонених і депортованих громадян України.

"Нам треба подвоїти зусилля, щоб забезпечити безпеку України... Україна – одна з передових ліній боротьби, і зараз ми повинні стояти всі разом", – закликав прем'єр і додав, що Канада вже на наступному тижні прийме робочу гуманітарну групу.

Президент Чилі Габріель Борич сказав, що саміт повинен почати великий процес. Він наголосив, що вперше зібралося скільки лідерів за одним столом: саміт надає надію та продовжує діалог.

Борич також висловив сподівання, що Україна та РФ "зовсім скоро" розпочнуть переговорний процес, однак за умови збереження територіального суверенітету України. lay 

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила про можливість долучення РФ до Саміту миру.

"Коли Росія скаже, що вона готова до миру на основі статуту ООН, тоді настане час включити Росію до мирних зусиль. Та прямувати до миру, як фінальної стадії. Я сподіваюсь, це настане швидко", – сказала вона.

А президент Гани Нана Акуфо-Аддо своєю чергою заявив, що Африка стала жертвою конфлікту. Порушення ланцюгів поставок та блокада Чорного моря мало "жахливий наслідок для нашої економіки", сказав він.

 

Другий день Саміту миру в Швейцарії: підсумкові заяви лідерів. Відео

Фото без описуФото без опису