Чому останнім часом так часто фіксували високу забруднюваність повітря: пояснення метеорологів

  • 27

Чому останнім часом так часто фіксували високу забруднюваність повітря: пояснення метеорологів

 

 

 

Чому останнім часом так часто фіксували високу забруднюваність повітря: пояснення метеорологів

 

 

 

 Упродовж лютого 2025 року в українських містах фіксували високий рівень забрудненості повітря. Інтенсивнішому накопиченню забруднюючих речовин поблизу земної поверхні сприяли метеорологічні умови – відсутність опадів, низька швидкість вітру та зростання температури з висотою, що формує блокуючий шар. Про це пише Медіа агентство АСС з посиланням на УП Життя.  За даними спеціалістів, минулого місяця в Україні переважала антициклонна погода. Це призвело до зниження температури, частих температурних інверсій та штилю.

У деякі дні (12, 16-17 та 22-24 лютого) швидкість вітру була дуже низькою. Це призводило до накопичення забруднення у міському повітрі. «Такі метеорологічні умови не сприяли розсіюванню забруднюючих речовин у приземному шарі атмосфери. У містах, де чимало автотранспорту і працюють промислові підприємства, які можуть, зокрема, використовувати паливо нижчої якості (так подекуди відбувається через воєнні дії), це спричинило формування вищих концентрацій, ніж, наприклад, у попередні зимові місяці. Загалом такі метеорологічні процеси і їхній вплив на забруднення атмосфери є сезонним явищем. Воно щозими спостерігається не лише в Україні, а й в інших країнах Європи», – кажуть експерти. Чи могли вплинути на якість повітря воєнні дії? Експерти проаналізували дані та зробили висновок, що воєнні дії не мали суттєвого впливу на рівень забруднення повітря в українських містах. «Наслідки воєнних дій були епізодичними й точковими. Вони формувалися внаслідок пожеж після ракетних ударів і атак безпілотними літальними апаратами, але не визначали характеру загального розподілу забруднення», – розповіли у НАН України. Чи можна поліпшити якість атмосферного повітря? Це можливо, кажуть експерти. Для цього потрібно реагувати на попередження про метеорологічні умови його високого забруднення. Однак наразі в Україні немає ефективних механізмів для контролю викидів від промисловості та транспорту.

Джерело: https://acc.cv.ua/news/ukraine/chomu-ostannim-chasom-tak-chasto-fiksuvali-visoku-zabrudnyuvanist-povitrya-poyasnennya-meteorologiv-108855. Сайт https://acc.cv.ua/