Як усиновити дитину та скільки дітей без батьків на Буковині .

У Чернівецькій області станом на 2023 рік є близько тисячі дітей без батьків. 59 з них потрапили до інтернатних закладів Буковини з інших регіонів, зокрема з окупованих територій. Процедура усиновлення під час дії воєнного стану не змінилась.

Про це  повідомили у Службі у справах дітей Чернівецької ОВА.

У Чернівецькій області є 984 дитини без батьків. За минулий рік усиновили 37 дітей. За перший квартал цього року дев’ять дітей виховуються у патронатних сім’ях.

Як усиновити дитину

Як зазначають у Службі у справах дітей, усиновити дитину може людина від 21 року та старша за дитину не менш як на 15 років. Подружжя не може усиновити одну і ту ж дитину. Також не можуть бути усиновлювачами одностатеві пари.

Для того, щоб усиновити дитину, потрібно звернутися з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання.

До заяви потрібно додати такі документи:

• копію паспорта;
  • довідку про доходи за останні шість місяців;
  • копію свідоцтва про шлюб (якщо усиновлювачем буде пара);
  • довідку про стан здоров’я кожного з усиновлювачів;
  • письмову згоду одного із подружжя на усиновлення, завірену нотаріусом (у випадках, якщо усиновлює хтось один);
  • довідку про наявність або відсутність судимості кожного з усиновлювачів;
  • копію документа про право власності або користування житлом;
  • довідку про проходження курсів з виховання дітей-сиріт.

Крім того, заявку на усиновлення дитини можна залишити через “Дію”. Для цього потрібно:

1. зайти на портал “Дія”;
  2. у списку послуг обрати: “Усиновлення: реєстрація кандидатом”;
  3. заповнити дані про шлюб, адресу проживання та дані дітей, яких плануєте усиновити;
  4. отримати дані з реєстру (надсилаються протягом 15 хвилин);
  5. завантажити перелік визначених документів;
  6. підписати заяву електронним підписом та надіслати її на опрацювання.

Як оформити опіку

Якщо дитина стала сиротою або її батьків позбавили батьківських прав, її близька людина може стати опікуном чи піклувальником. Оформити опіку може насамперед родич (бабуся, тітка, дядько, вітчим, мачуха). Опіка встановлюється над дітьми до 14 років, а від 14 до 18 років — піклування. Для цього потрібно подати заяву до служби у справах дітей та додати відповідні документи.

Заяву також можна подати через інформаційний портал “Дія”. Для цього треба:

1. отримати довідку про стан здоров’я до оформлення заяви;
  2. зайти на портал “Дія”. У списку послуг обрати: “Сім’я” — “Опіка/піклування над дитиною;
  3. ввести адресу проживання;
  4. ввести дані про чоловіка та дружину (якщо пара одружена). Їм на електронну пошту прийде посилання для підписання заяви;
  5. внести дані про дитину, над якою оформлюється опіка/піклування;
  6. зачекати, поки дані перевіряться в реєстрах (після цього прийде лист на електронну пошту);
  7. внести дані про інших членів сім’ї, які проживаються разом з вами;
  8. завантажити дані про стан здоров’я (довідку під психіатра та нарколога);
  9. підписати заяву електронним підписом та надіслати. Це саме повинні зробити чоловік чи дружина, якщо перебувають у шлюбі, через посилання на електронній пошті.

Рішення про встановлення опіки ухвалює виконавчий орган місцевої влади або суд.

Перелік інтернатних закладів

На Буковині є 5 закладів, де перебувають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, а саме:

• Обласний спеціалізований будинок дитини;
  • Центр соціально-психологічної реабілітації у справах дітей;
  • Оршівський дитячий будинок санаторного типу;
  • Магальський дитячий будинок-інтернат;
  • Хотинська спеціальна школа №1.
  • Джерело: https://suspilne.media/